79 slovak
 

 

Vyjadrime nesúhlas s eutanáziou detí v Belgicku!

 

Vo štvrtok 13. februára 2014 schválil belgický parlament hrôzunaháňajúci zákon, ktorý rozširuje možnosť vykonania eutanázie aj pre deti. Doktori teraz majú dovolené usmrtiť deti „mladšie ako 18 rokov,“ ktoré sú smrteľne choré a trpia silnou bolesťou bez vyhliadky zlepšenia ich stavu. Podľa tohto nového zákona musí byť rozhodnutie usmrtiť dieťa schválené rodičmi a ošetrujúcimi lekármi. Ďalej je nevyhnutné, aby si bol malý pacient vedomý situácie a rozumel, čo eutanázia znamená. Nie je možné si ani len predstaviť, čo to musí znamenať pre malé dieťa, ktoré vidí svojich rodičov v zúfalstve nad jeho/jej situáciou.

Tento zákon je jediný svojho druhu na svete a slúži ako signál pre ďalších lídrov naprieč Európou, že je možné prijať takéto zákony aj v ich krajine. Existujú tiež hrôzostrašné správy o laxnom alebo neregulovanom používaní eutanázie nie len v Holandsku, ale v narastajúcom množstve aj v Belgicku. Belgickí pediatri sa vyjadrili, že tento zákon nie je medicínsky potrebný, nakoľko „paliatívne tímy pre deti sú veľmi úspešné v dosahovaní utíšenia bolesti, tak v nemocnici ako aj v domácej liečbe.“ Mnohí členovia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy podpísali deklaráciu, ktorá tvrdí, že tento zákon „je zradou na najzraniteľnejších deťoch“ a „presadzuje neprijateľné presvedčenie, že život sa môže stat nehodným žitia, čo spochybňuje samotný základ civilizovanej spoločnosti.“

Po tom, čo belgický parlament prijal tento zákon, je teraz na belgickom kráľovi Philippovi, aby zákon podpísal a tým vstúpil do platnosti. Teoreticky má kráľ právo odmietnuť zákon podpísať.  Takýto krok je však veľmi nezvyklý a pravdepodobne by vyvolal vášnivé debaty. Zároveň však táto situácia stavia kráľa Philippa do pozície, kedy by mohol vyjadriť najsilnejšiu možnú podporu dôstojnosti každej ľudskej osoby. Jeho strýko, kráľ Baudouin, už raz takto hrdinsky konal, keď v roku 1990 odmietol odsúhlasiť zákon liberalizujúci potraty.

Petícia, ktorá má byť doručená kráľovi, a ktorá žiada, aby nepodpísal tento zákon, bola naštartovaná pred niekoľkými dňami a už ju podpísalo viac ako 150 000 ľudí.

Petíciu môžete podpísať tu: citizengo.org/de/4534-refuse-sign-child-euthanasia-law