Vážení priatelia a čitatelia,

dnes vám prinášame e-mail, ktorý nám preposlal jeden z vás. Zachrániť Vianoce môžeme iba my, kresťania. Prikladáme aj dva zaujímavé (pred)vianočné obrázky.

Pamätajte si: “Ježiš je dôvod, prečo slávime Vianoce” (“Jesus is the reason for the season”)!

Na pozdravy a vinše k “sviatkom” odpovedajte “Veselé Vianoce!”. Rodine, priateľom a kolegom posielajte kresťanské pohľadnice.

A ak môžete, prosíme, podporte “Európu pre Krista” vianočným príspevkom. Vopred ďakujeme za vašu štedrosť!

(Bankový účet: Europa für Christus, číslo účtu 03210902901, BLZ: 14000, IBAN: AT05 1400003210902901, BIC: BAWAATWW (alebo BAWAATWWXXX), BAWAG Bank, 1010 Wien; tieto informácie nájdete aj na stránke www.europe4christ.net/index.php)

Prajeme vám požehnaný advent a veselé Vianoce!

Váš tím Európy pre Krista

 

- * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * -

 

Zachráňme Vianoce!

 

“Vážení priatelia,

pracujem v istej nadnárodnej spoločnosti. V týchto dňoch všetci zamestnanci dostávajú tradičné pozdravy. Žiaľ, tradičný pozdrav “Veselé Vianoce” bol nahradený napríklad slovami “Prajeme vám veselé a zdravé prežitie sviatkov”. Na pohľadniciach je zobrazená kombinácia Santa Clausa (v Coca-Cola štýle) a Budhu v typickej pozícii. Takisto zmizli mnohé vianočné stromčeky z našich kancelárií a boli nahradené jedným veľkým stromom v strede areálu. Čo sa to deje?

Podľa hodnôt a firemnej kultúry našej spoločnosti by sme všetci mali rešpektovať kultúrne, národnostné a náboženské rozdiely medzi spolupracovníkmi a preto sa od nás očakáva, že budeme napríklad posielať pozdravy do Indie pri príležitosti festivalu Diwali, do Izraela kvôli sviatku Chanuka, do USA na Deň vďakyvzdania alebo do Saudskej Arábie, keď sa skončí Ramadán. Ale prečo si vo firme, kde kresťania pravdepodobne tvoria viac ako polovicu zamestnancov, viac navzájom neželáme “Veselé Vianoce”? Naši indickí kolegovia nemajú problém zaželať nám “Veselé Vianoce” alebo dokonca “Všetko najlepšie k narodeniu Ježiša”.

Pochádzam z Poľska, kde sme mali 44 rokov komunizmus. Aj keď sa komunisti snažili nahradiť Santa Clausa Dedom Mrázom (a nepodarilo sa im to), rešpektovali vianočné stromčeky, voľno počas vianočných sviatkov, koledy a pohľadnice s Ježiškom, atď. A teraz žijem vo Švajčiarsku, prevažne kresťanskej krajine, ktorá je pre mňa vzorom úspešného spolužitia rôznych vierovyznaní a kultúr (napríklad na bazilejskom námestí Marktplatz niekoľko dní stáli vianočný stromček aj chanuková menora) a ... odrazu sa cítim byť diskriminovaná! Pripadá mi to ako irónia osudu ...

Odpovedajme teda “Veselé Vianoce” na želania a vinše k “sviatkom”. Posielajme kolegom, zákazníkom a priateľom kresťanské pohľadnice. A ukážme, že si nedáme vziať naše Vianoce!

Buďme pripravení chrániť skutočné Vianoce! Inak o pár rokov budeme mať “sviatočný stromček” namiesto vianočného stromčeka, “sviatočné koledy” namiesto vianočných kolied a hroznú kombináciu Santa Clausa a Budhu namiesto svätého biskupa. Ako sa vám páči predstava, že vaše deti budú veriť, že táto kreatúra im dáva darčeky? Brrrrrrrrrr...

Prajem vám všetkým požehnané Vianoce!”

Anna

 

Zóna bez Santu

(ďakujeme www.viennacityflats.at)

 

Ježiško na ultrazvuku

(ďakujeme www.churchads.net/2010/posters.html)