Drodzy przyjaciele i czytelnicy,

Przeczytajcie proszę poniższego wzruszającego maila od jednej z naszych czytelniczek. To do nas Chrześcijan należy zadanie ocalania Świąt!

Spójrzcie proszę na zamieszczone niżej dwa piękne plakaty przypominające o Bożym Narodzeniu.

Pamiętajcie: “Powodem tych Świąt są Narodziny Jezusa”!

Odpowiadajmy “Wesołych Świąt” na pozdrowienia typu: „dobrego odpoczynku” albo „udanego długiego weekendu”! Zwracajmy uwagę na to, jakie pocztówki wysyłamy rodzinie, przyjaciołom i znajomym!

Prosimy też: zastanówcie się nad wsparciem „Europy dla Chrystusa” świąteczną ofiarą. Dziękujemy za Waszą hojność!

(Nasze dane bankowe: Europa für Christus! Account Nr. 03210902901, BLZ: 14000, IBAN: AT05 1400003210902901, BIC: BAWAATWW (or BAWAATWWXXX), BAWAG Bank, Postal Code: 1010 Vienna; or view www.europe4christ.net/index.php)

Błogosławionego czasu adwentu i wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Wasz zespół „Europy dla Chrystusa”

 

- * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * -

 

Ocalić Boże Narodzenie!

„Drodzy przyjaciele,

Pracuję w międzynarodowej korporacji. W tych dniach wszyscy pracownicy firmy dostają tradycyjne upominki. Niestety nie ma już do nich dołączonych życzeń o treści: „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia”; zastąpiły je okolicznościowe: „Najlepsze życzenia bezpiecznego i zdrowego odpoczynku” na pocztówce z hybrydą Św. Mikołaja (podobnego jak w reklamie Coca Coli) i Buddy w typowej dla yogi pozycji. Jednocześnie wiele choinek postawionych w naszych biurach zaczęło znikać, a zamiast nich postawiono jedno większe drzewko na środku kampusu. Co tu się dzieje?

Zgodnie z wartościami i praktykami naszej korporacji wszyscy jesteśmy zobowiązani do szanowania kulturowych, narodowych i religijnych różnic między nami a naszymi kolegami. Dlatego też jesteśmy zachęcani do tego, by np. wysyłać życzenia do Indii z okazji festiwalu Diwali, do Izraela z okazji święta Hanukkah, do USA na Święto Dziękczynienia, albo do Emiratów na zakończenie Ramadanu. W takim razie dlaczego w firmie, w której prawdopodobnie ponad połowa pracowników to Chrześcijanie, nie życzymy już sobie wesołych Świąt? Nasi koledzy z Indii jakoś nie mają z tym problemu, gdy wysyłają nam życzenia „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia”, a nawet „Radosnych Urodzin Dzieciątka Jezus”.

Pochodzę z Polski, gdzie przez 44 lata doświadczaliśmy komunizmu. I chociaż komuniści próbowali zastąpić Świętego Mikołaja Dziadkiem Mrozem (nie udało im się to), pozostawili choinki, dwa wolne od pracy dni świąteczne, kolędy, pocztówki z Dzieciątkiem Jezus itp. Obecnie mieszkam w Szwajcarii, kraju w większości katolickim, który jest dla mnie ikoną zgodnego współegzystowania różnych religii i języków (np. na rynku w Bazylei od kilku dni stoją razem choinka i Hanukkah Menorah), a teraz… sama czuję się dyskryminowana! Taki paradoks historii…

Po prostu odpowiadajmy “Wesołych Świąt” na tzw. „okolicznościowe życzenia”. Zwracajmy uwagę na to, jakie pocztówki wysyłamy znajomym, klientom i przyjaciołom! I mówmy, że nie zgadzamy się na odbieranie nam Bożego Narodzenia!

Bądźmy gotowi bronić prawdziwych Świąt! W przeciwnym razie za kilka lat będziemy mieli „okolicznościowe drzewko” zamiast „bożonarodzeniowej choinki”, „piosenki na białą porę roku” zamiast „ świątecznych kolęd” i obrzydliwą hybrydę Św. Mikołaja i Buddy zamiast postaci świętego biskupa. Czy chcecie, aby Wasze dzieci były odwiedzane przez tego potwora? Brrrrrrrrrrrr....

Życzę Wam wszystkim błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!

Anna

 

Santa-Free-Zone

(thanks to www.viennacityflats.at)

 

Baby Jesus Scan

(thanks to www.churchads.net/2010/posters.html)