Drahí priatelia,

 

internetová expertka Adriane F. Clement nám tento mesiac ukáže novú oblasť, kde je potrebná naša pomoc.

 

Wikipedia sa stala dôležitým zdrojom informácií. Žiaľ, v posledných mesiacoch niekoľko ideologicky motivovaných používateľov začalo šíriť protikresťanské tendencie. Niektoré články s kresťanskou tematikou boli doplnené o neúplné alebo tendenčné informácie, ktoré vrhajú negatívne svetlo na kresťanov a kresťanstvo. Pribúdajú tiež prípady očierňovania ľudí, ktorí bojujú za kresťanské princípy.

 

S prispením viacerých kresťanov by sa tieto tendencie mohli obrátiť a začať slúžiť pravde. Mnohým ľuďom by to prinieslo objektívne informácie o citlivých témach. Adriane Clement vám vo svojom článku ukáže, ako môžete pomôcť aj vy.

 

“Kresťania musia byť zastúpení vo všetkých spoločenských oblastiach a vo verejnom živote,” píše. “Internet vytvoril nové oblasti. Dnešok vyžaduje, aby sme sa naučili nagažovať sa pre dobro všetkých.”

 

Váš tím Európy pre Krista

 

PS: Ďakujeme, že sa modlíte za kresťanskú Európu

 

 

- * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * -

 

 

Kresťania na internete: Práca s Wikipediou

 

Adriane F. Clement

 

Online encyklopédia Wikipedia predstavuje fascinujúci nástroj pre zdieľanie informácií. Prispievať môže naozaj každý a je to veľmi jednoduché. Výsledkom je obrovské množstvo detailných informácií, ktoré sú dostupné pre každého. Je tu však aj riziko: mnohí prispievatelia sa nechcú podeliť o vedomosti a pravdu – ale o určitú agendu.

 

Vyzerá to tak, že obrovská popularita a všeobecná rozšírenosť online encyklopédie Wikipedia je čoraz viac využívaná ideologicky motivovanými aktivistami na šírenie hanlivej kritiky osobností a chybných informácií o pojmoch, ktoré sú dôležité pre kresťanstvo. Vďaka tomu sa k širokým masám dostávajú skreslené informácie. Keďže túto nezaslúženú kritiku vníma veľké množstvo ľudí, osoby, na ktoré je zameraná, trpia v profesionálnom aj osobnom živote.

 

V súčasnosti takúto hanlivú kritiku šíria najmä odporcovia kresťanstva a rovnako aj homosexuálni aktivisti. Na to, aby sa niekto stal terčom takejto kritiky, stačí, aby podľa správ z tlače alebo pochybných zdrojov prejavil kresťanské zmýšľanie alebo – skutočne alebo zdanlivo – nevyjadril úplný súhlas s postupom v otázkach homosexuality. Týka sa to dokonca aj ľudí, o ktorých sa nedá povedať, že by boli “osobnosťami verejného života”.

 

Je preto veľmi dôležité, aby aj kresťania prispievali do Wikipedie. Postup je jednoduchý:

 

• Prihláste sa so svojím používateľským menom na stránku en.wikipedia.org/wiki/Main_Page (vpravo hore).

 

• Prvých 50 príspevkov (úprav) by ste mali umiestniť na stránky, ktoré sa nevenujú kontroverzným témam. Učte sa a zbierajte skúsenosti.

 

• Hľadajte články, ktoré obsahujú nepravdivé informácie o kresťanských záležitostiach, osobnostiach alebo Cirkvi.

 

• Na týchto stránkach si prečítajte najprv diskusiu, kde sa dozviete, kto má aké názory a ciele. Keď získate prehľad, začnite prispievať najprv do diskusie.

 

• Keď urobíte 200 zmien v článkoch – ale najskôr po 8 týždňoch, môžete sa stať “redaktorom”, čo znamená, že môžete samostatne zmeniť článok. V súčasnosti nie je na tejto pozícii veľa kresťanov, aj keď je pomerne ľahké sa na ňu dostať.

 

• Najvyššia úroveň, ktorú môžete dosiahnuť, je “administrator”, čo prináša veľkú zodpovednosť. Aj na tejto pozícii sú potrební dobrí ľudia!

 

Kresťania musia byť zastúpení vo všetkých spoločenských oblastiach a vo verejnom živote. Internet vytvoril nové oblasti. Dnešok vyžaduje, aby sme sa naučili nagažovať sa pre dobro všetkých, v službe pre pravdu.