Drodzy przyjaciele,                                                                                                       Wiedeń, 1. 10.2008

 

Amerykański komik Jerry Seinfeld powiedział: Na pogrzebie większość ludzi wolałaby być w trumnie niż wygłosić mowę pożegnalną, ponieważ bardziej boją się przemawiać publicznie niż śmierci.

 

Wystąpienie publiczne jest bardzo ważnym narzędziem, dzięki któremu możemy świadczyć o Chrystusie i o Ewangelii. Połową sukcesu jest silna argumentacja, o czym pisaliśmy w majowym Liście do Europy (http://www.europe4christ.net/fileadmin/media/pdf/polish/29__polish_.pdf). Ważny jest jednak też sposób prezentacji. Dzięki informacjom zamieszczonym w tym Liście nie tylko mniej będziecie się obawiać mikrofonu niż śmierci, ale może zdołacie go nawet polubić!

 

Niezależnie od tego, czy przemawiacie do małej czy dużej grupy osób, powinniście przestrzegać następujących reguł.

 

Uwaga! Nawet jeśli nie poproszono Cię o wygłoszenie przemówienia, możesz zadawać pytania prelegentowi, siedząc na widowni. W ten sposób również możesz stać się chrześcijańskim głosem w dyskusji. Nasze wskazówki mogą się okazać pożyteczne także podczas  tego typu wystąpień. Zawsze staraj się mówić o Chrystusie i bronić chrześcijańskich wartości, nawet jeżeli przemawiający wydaje się być wrogi. Pamiętaj, że mówisz do wszystkich zgromadzonych, nie tylko do mówcy.

 

Wasz Zespół „Europy dla Chrystusa!”

 

P.S. Dziesiątego grudnia, podczas obchodów sześćdziesiątej rocznicy uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka, zostanie przedstawiona petycja nawołującą do interpretacji Deklaracji Praw Człowieka jako chroniącej nienarodzone dzieci. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie http://www.c-fam.org/publications/id.95/default.asp

 

- * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * -

 

 

Jak wygłosić dobre przemówienie?

Porady zebrane przez Europe dla Chrystusa!

 

Dowiedz się dokładnie, o jaki typ wystąpienia Cie poproszono!

Zanim zaczniesz planować swoją prezentację, spytaj organizatorów, jakiego rodzaju wystąpienia oczekują (panelu; krótkiego komentarza; toastu; poprowadzenia całego spotkania; itd.) oraz ile czasu przewidziano na Twoje przemówienie.

 

Dowiedz się, kim będą Twoi słuchacze!

Czy Twoje audytorium będzie składało się z ekspertów czy laików? Ludzi o poglądach tożsamych z Twoimi czy wręcz przeciwnie? W zależności od audytorium należy spędzić różną ilość czasu wyjaśniając poszczególne pojęcia i terminy.

 

Dowiedz się, gdzie będziesz przemawiać!

Jeśli masz taką okazję, obejrzyj wcześniej miejsce, w którym wystąpisz. Dzięki temu będziesz mógł wyobrazić sobie spotkanie i nie zaskoczą Cie warunki, w jakich będzie się ono odbywać.

 

Stwórz myśl przewodnią, krótkie zapadające w pamięć zdanie, które łatwo byłoby zapamiętać i zabrać ze sobą do domu!

Gdyby ktoś poprosił członka Twojego audytorium o streszczenie Twojego wystąpienia, co powinna ta osoba powiedzieć? Skup się na tym przesłaniu i zbuduj prezentację wokół niego.

 

Zrób plan Twojej wypowiedzi!

Gdy masz już główne przesłanie przemówienia, spróbuj stworzyć szczegółowy plan prezentacji. Wszystkie materiały, które zawrzesz w Twojej wypowiedzi, powinny służyć głównemu celowi: przekazaniu myśli przewodniej.

 

Mocny początek jest bardzo ważny!

Pierwsze kilka minut Twojej prezentacji powinno być bardzo dobrze przygotowane. Każdy prelegent jest na początku zdenerwowany, więc zamiast liczyć na łut szczęścia lepiej jest mieć dobrze zaplanowany wstęp. Dzięki temu przemawiający zyskuje również na pewności siebie. Dobrze jest przykuć uwagę audytorium poprzez interesujący początek, na przykład ciekawą historię, do której można nawiązać na końcu przemówienia.  

 

Wyjaśnij swoje motywacje!

Temat bardzo ciekawy dla Ciebie może być mało ważny lub zwyczajnie nudny dla słuchaczy. Dlatego wytłumacz, dlaczego temat wymaga uwagi i dlaczego Twój komentarz naświetla go w inny sposób.

 

Nie przekraczaj zaplanowanego czasu!

Ludzie rzadko chcą słuchać długich przemówień. Powinieneś dobrze znać plan Twojej prezentacji, żeby w razie gdyby okazało się, że Twoja wypowiedź jest za długa, móc opuścić niektóre fragmenty.

 

Uważaj przy komentarzach dotyczących poprzedniej prezentacji!

Bardzo częstym błędem jest dodawanie nieprzygotowanych odniesień do poprzedniego wystąpienia. Pokusa odpowiedzenia przedmówcy jest ogromna, ale bądź ostrożny. Takie komentarze zabierają dużo czasu i rozpraszają słuchaczy.

 

Wykaż się entuzjazmem!

Bądź pewny siebie podczas prezentacji. Nie przepraszaj za to, czego nie wiesz lub nie masz ze sobą. To naturalne, że masz świadomość swoich braków w wiedzy. Im więcej się wie, tym bardziej jest się świadomym swojej niewiedzy. Twoją rolą jest przekazanie Twoich wiadomości czy opinii, nie informowanie innych o Twoich niedoborach w wiedzy. Powinieneś przedstawić temat z entuzjazmem, który ma szanse udzielić się publiczności.

 

Ćwiczenie czyni mistrza!

Przećwicz prezentację kilka razy: więcej razy jeżeli stawiasz pierwsze kroki na tym polu, mniej jeżeli jesteś doświadczonym mówcą. Dobrze jest wygłosić przemówienie przed kimś, kto nie jest ekspertem w Twojej dziedzinie i nie jest obeznany z tematem. Dzięki temu dowiesz się, czy nie używasz zbyt technicznego języka lub nie skupiasz się za bardzo na jednym aspekcie.

 

Naucz się na pamięć wstępu i planu prezentacji!

Nie przygotowuj sobie dokładnego tekstu przemówienia i nie czytaj go nawet jeżeli masz już wszystko napisane. Posiadanie kartki z tekstem lub nauczenie się go na pamięć będzie Cię tylko ograniczać. Naucz się wstępu i planu prezentacji, ale nie całego wystąpienia!

 

Używaj slajdów tylko jeżeli to konieczne!

Pokazuj slajdy tylko jeżeli są potrzebne jako ilustracja, ponieważ z reguły rozpraszają one publiczność. Jeżeli jednak chcesz używać slajdów, unikaj długich tekstów pisanych małymi czcionkami.

 

Czas na pytania.

Jeżeli planujesz czas na pytania, pamiętaj, że zawsze powinieneś być grzeczny. Dziękuj za pytania i chwal za trafne spostrzeżenia. Jeżeli nie wiesz, jak odpowiedzieć na zapytanie, wyraź swoje uznanie dla dogłębnej analizy przedstawionej przez pytającego. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Nie jest niczym złym nie potrafić odpowiedzieć na pytanie.

 

Jeżeli list nie jest wyświetlany prawidłowo, zachęcamy do zapoznania się z jego treścią na naszej stronie www.europe4christ.net pod "Aktualny Newsletter".