Drodzy przyjaciele,

 

Wyobraźcie sobie, że około 100 chrześcijan z waszego kraju zdecydowałoby się na wypowiedzenie się na łamach mediów, przez list do redakcji, telefon do radia lub telewizji, czy choćby osobistą rozmowę z dziennikarzem, w sprawach, które mają znaczenie dla nas chrześcijan dzisiaj : publiczna debata w waszym kraju wyglądałaby całkiem inaczej!

 

Media działają podobnie do megafonu: nie może w nich zabraknąć głosu chrześcijan!

 

Możliwe, że media w Europie przyjmują raczej wrogie stanowisko wobec chrześcijaństwa. Jednak najczęściej chrześcijanie otrzymają równe prawa do wypowiadania swojego zdania. Wykorzystajmy tą możliwość!

 

Tym razem, w naszym liście krótko zaprezentujemy wam liczne możliwości współpracy z mediami.

 

Dla odnowionej Europy chrześcijańskiej,

 

Wasz Zespół Europy dla Chrystusa

 

P.S. Dziękujemy wam za codzienną modlitwę w intencji chrześcijańskiej Europy!

 

 

- * - * - * - * - * - *- * - * - *- * - * - *- * - * - *- * - * - *- * - * - *- * - * - *- * -

 

 

Chrześcijański głos w megafonie mediów

 

Tekst autorstwa Martina Kuglera we współpracy z Marin Institute, Kalifornia, USA.

 

Jest wiele sposobów na skuteczną współpracę z mediami. Tu wymienimy tylko te, z których może skorzystać każdy z was, nawet jeśli nie ma doświadczenia w kontaktowaniu się z mediami i nawet jeśli nie wypowiada się w imieniu żadnej organizacji.

 

Ø       Napisz list do redakcji lub komentarz do artykułu

 

Ø       Zadzwoń do radia lub telewizji

Telewizyjne show i audycje radiowe cieszą się dużą popularnością, a dzwoniący są źródłem informacji o opiniach części społeczeństwa. Dlatego nawet zadając pytanie, możesz pokazać, jakie jest twoje zdanie na dany temat, a jeśli będzie dobrze przemyślane, masz szansę wnieść coś ważnego do dyskusji i przekonać słuchaczy do tego, w co wierzysz.

 

Przykład:

W dyskusji dotyczącej opieki nad dzieckiem, jedyną poruszaną kwestią jest prawo kobiety do aktywności zawodowej.

Możesz zapytać: Jestem matką dwójki małych dzieci. Zawsze kiedy wracam z pracy do domu, widzę, jak bardzo moje dzieci cieszą się z mojego powrotu. Chciałabym zapytać, czy nie warto byłoby wziąć w tej dyskusji pod uwagę, jak czują się nasze dzieci. Może trzeba poszukać takich rozwiązań, które pozwoliłyby naszym dzieciom na życie bez zbędnych zmartwień?"

 

Pamiętaj:

 • Twoim celem jest zwrócenie uwagi słuchaczy, więc nie martw się o to, jaką odpowiedź uzyskasz.
 • Aby to, co mówisz, spotkało się ze zrozumieniem słuchaczy, powinno być krótkie, autentyczne, interesujące i być prawdziwym pytaniem, a nie stwierdzeniem.

 

Ø       Udzielanie wywiadu

 

 • Opracowanie tematu

Ważne, żebyś zastanowił się, jak najlepiej mówić o danej kwestii z mediami. Aby skutecznie wpływać na media, musisz wiedzieć dokładnie, co chcesz powiedzieć, jak przedstawić swoją rację i do kogo chcesz z nią dotrzeć. Weź przykład z ludzi występujących w telewizji lub w radiu – umieją być przekonywujący: używają jasnego języka i krótkich zdań aby wyrazić swoje zdanie. Często powtarzają to, co dla nich najważniejsze. Oto kilka pytań, na które warto odpowiedzieć jasno i zwięźle zanim skontaktujesz się z mediami:

 

 • O co dokładnie chodzi?

Pomyśl o stwierdzeniu, które jasno tłumaczy daną sprawę – niech nie będzie dłuższa niż dwa zdania. Zastanów się, czy język, którego używasz jest mocny i bezpośredni? Czy nie zawiera żargonu, który mógłby okazać się niezrozumiały dla niektórych słuchaczy?

 

 • Co chcesz zmienić?

Zapisz, co dokładnie chcesz osiągnąć, także maksymalnie w dwóch zdaniach.

 

 • Kto może dokonać tej zmiany?

Ustal, do kogo kierujesz swoje przesłanie. Czy żądasz na przykład, aby konkretny producent piwa zaprzestał kampanii adresowanej do nieletnich? (w tym przypadku, możesz zażądać wycofania reklamy lub zachęcać innych, by wywierali nacisk na lokalnych sprzedawców, by ci nie umieszczali jej w swoich sklepach).

 

 • Trzymanie się najważniejszego

Kiedy już opracowałeś swoją kwestię, możesz poćwiczyć trzymanie się w wypowiedzi tego, co najważniejsze. To oznacza, że będziesz zawsze powracać do tematu, proponowanego rozwiązania i tego, komu je proponujesz.  Chociaż może wydać ci się to nudne,  jest to sposób na stworzenie spójnej wypowiedzi, która dotrze do słuchaczy. Jeśli będzie jasna i łatwa do zapamiętania, nada właściwy kierunek dyskusji.

 

 • Zapisanie przesłania

Zapisz trzy najważniejsze punkty swojej wypowiedzi na małej kartce. Nawet doświadczeni lobbyści stosują tą metodę. Jeśli czas pozwoli, w dyskusji wracaj do tych punktów.

 

 • Praktyka

Poćwicz swoją kwestię na głos przed lustrem albo nawet lepiej, przed przyjaciółmi lub rodziną. Zmień wszystkie słowa, które mogłyby być trudne do wypowiedzenia. Koryguj wypowiedź tak długo, aż słuchacze będą mieli jasność, co chcesz im przekazać. Ktoś z nich może odgrywać rolę dziennikarza zadającego ci trudne pytania.

 

 • Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj

Trzymaj się swoich argumentów. Dziennikarze często zadają pytania, które nie są kluczowe dla tego, co chcesz przekazać. Nie odpowiadaj na nie. Możesz po prostu powtarzać, dlaczego warto to, o czym mówisz jest ważne i używaj jednego ze swoich najważniejszych argumentów.

 

 • Jeśli zachowasz spokój, zachowasz wiarygodność

Staraj się reagować spokojnie, nawet jeśli czujesz, że ogarnia cię frustracja lub złość. Może się zdarzyć, że twój oponent lub nawet dziennikarz  będzie ośmieszał lub trywializował twoje wysiłki. Zachowaj spokój i mów swoje.

 

 • Na oskarżenia udzielaj jasnych odpowiedzi i od razu przechodź do swojego przesłania

Przykład:

Pytanie: „Chrześcijanie zawsze sprzeciwiają się, kiedy ludzi chcą być wolni od obowiązków moralnych. Czy wy chrześcijanie uważacie seks za coś brudnego?"

Odpowiedź: Nie, wcale. Chrześcijaństwo uważa seks i seksualność za piękny w człowieku. Pismo Święte mówi: Kiedy Bóg ich stworzył, zobaczył, że to było dobre. Czemu my się sprzeciwiamy, jest niewłaściwe korzystanie z seksu, które ostatecznie staje się używaniem człowieka. Bycie wykorzystywanym jest zaprzeczeniem wolności. Wierzę, że aby być prawdziwie wolnym, nasza seksualność nie może się obyć bez kontekstu zaangażowanej miłości."

 

 • Nawiązywanie kontaktów z mediami

Nawiązywanie kontaktów z mediami jest niezbędne, by na nie skutecznie wpływać. Jeśli się postarasz, możesz stać się dla nich źródłem cennych informacji, a nawet ekspertem w danej sprawie.

 • Dowiedz się, którzy dziennikarze w twojej społeczności zajmują się podobnymi tematami
 • Wyślij do nich maila, przedstaw się i podtrzymuj kontakt przez wysyłanie im informacji, badań, ankiet.
 • Stwórz listę kontaktów: przyda ci się do wykonywania telefonów, kiedy trafi się dobra okazja do nagłaśnienie danego problemu.

 

Ø       Oświadczenie dla prasy

 

Jeśli wypowiadasz się w imieniu organizacji pozarządowej lub większej grupy ludzi, zastanów się nad napisaniem oświadczenia, jeżeli tylko jest coś znaczącego, o czym właśnie ty mógłbyś poinformować.

 

Pamiętaj:

· Aby informacja ukazała się w dzienniku, musi dotrzeć do redakcji najpóźniej do drugiej po południu poprzedniego dnia. Musi zawierać newsy, a nie tylko opinie. Dopilnuj, żeby twoja wiadomość zawierała dane i fakty, które poprą twoje stanowisko. To przekona dziennikarzy, którzy zwykle lubią polemikę na wysokim poziomie.

· Oświadczenie dla prasy musi być krótkie (najwyżej jednostronicowe), być opatrzone chwytliwym tytułem , pytanie dające do myślenia, datę, nazwisko autora i dane kontaktowe. Dziennikarze dostają codziennie wiele informacji, więc zwykle czytają tylko początki tekstów. Kontynuują tylko, jeżeli się nimi zainteresują.

· Oświadczenie powinno być napisane w takiej formie, która umożliwi dziennikarzowi jego łatwe powielenie i użycie jako artykułu. Powinno zawierać wszystkie niezbędne informacje na dany temat w odpowiednim porządku.

· Najlepiej wysłać oświadczenie dziennikarzom zainteresowanym tym tematem. Jeżeli to nie jest możliwe, trzeba je wysłać na główny adres gazety. Dobrze jest znaleźć organizację pozarządową lub grupę zaangażowanych w daną sprawę ludzi i wysłać oświadczenie w ich imieniu.

· Wyślij krótkie oświadczenie do krajowej agencji prasowej. Jeżeli temat będzie interesujący, oświadczenie zostanie rozesłane dalej.

 

 

Marin Institute udzielił nam pozwolenia na wykorzystanie doskonałego tekstu „Action Packs". Można go znaleźć na tej stronie:: www.marininstitute.org.