1) Wspólna modlitwa
Jak niegdyś w przypadku Abrahama, tak również dzisiaj Bóg chce, byśmy zwrócili się do Niego w modlitwie. Aby przez wierność małej trzódki ludzkość mogła odnaleźć właściwą drogę.
"Krytyczna większość" może wywołać rewolucję - zarówno duchową jak i społeczną (rozbijając tzw. "spiralę ciszy"). Dlatego chrześcijanie powinni rozszerzać swoje horyzonty, obejmując modlitwą sprawy z życia publicznego - by w ten sposób tworzyć swojego rodzaju "globalizację modlitwy".
Do tego przyczynia się również krótka modlitwa, odmawiana w południe każdego dnia. Razem z wieloma chrześcijanami różnych wyznań modlimy się słowami Ojcze nasz w intencji chrześcijańskiej Europy.
2) Wspólne działanie
Ta część projektu powinna być z jednej strony dążeniem do pokazania całej prawdy - "wkładaniem palca w ranę" i nazywaniem problemów po imieniu. Z drugiej strony - ma przekazywać wiedzę, konieczną do zrozumienia rozwoju kulturowego, społecznego i politycznego.
Mamy tu na myśli szczególnie te zagadnienia, które dotyczą zarówno chrześcijańskiej moralności, jak i życia polityczno-społecznego. Te tematy to:
- kultura życia i godność ludzka
- rodzina, małżeństwo, seksualność
- chrześcijańska nauka społeczna
- wolność, tolerancja, relacje z innymi religiami
- rozdział państwa od Kościoła (jego autentyczne znaczenie)
- religia i edukacja
- chrześcijaństwo i historia (tożsamość Europy, tożsamość chrześcijaństwa, chrześcijaństwo i historia idei - idee polityczne, "ciemne karty" historii Kościoła itd.)
Uczestniczący w tej modlitewnej inicjatywie co miesiąc otrzymują - oczywiście darmowo - mailem twz. "List do Europy", w którym mogą odnaleźć źródło informacji i materiały do dalszych poszukiwań. Równocześnie wierzący są zachęcani do modlitwy i zaangażowania w konkretne sprawy społeczno-polityczne.